2013-05-13

Miasteczko Cyfrowe w Świętochłowicach

20 maja br. w aglomeracji katowickiej i centralnej części województwa śląskiego zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. Wyłączenie obejmie 114 gmin i 3,8 mln ludności. Od tego momentu na obszarze całego województwa śląskiego będzie możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji naziemnej.

Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych programów telewizyjnych, znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T.

Na terenie województwa śląskiego trwa kampania informacyjna dotycząca wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego i całkowitego przejścia na sygnał cyfrowy. W sobotę, 18 maja, na 3 dni przed wyłączeniem sygnału analogowego z nadajnika w Mysłowicach Kosztowach, śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta Świętochłowice i TVP Katowice organizują w Świętochłowicach Miasteczko Cyfrowe. Specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej przyjadą z wozem pomiarowym i będą na miejscu udzielać wszelkich informacji na temat odbioru sygnału telewizji cyfrowej, pracownicy Inspekcji Handlowej będą ostrzegać przed nieuczciwymi sprzedawcami dekoderów. Zaplanowano też konkursy wiedzy o cyfryzacji, w których będzie można wygrać dekodery DVB-T.

W Miasteczku będzie można też zakupić sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej oraz uzyskać porady w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu. 

Partnerami Miasteczka są firmy Dipol, dystrybutor CCTV, WLAN, TV-SAT oraz KSK Dystrybucja, przedstawiciel firmy Sony. 

Miasteczko będzie czynne w godzinach 15.00-18.00. Miasteczko towarzyszy imprezie plenerowej Wall Street Festival, która rozpocznie się już o godz. 10.00.